Jak wybrać idealne kino domowe?

Kino domowe może sprawić, że we własnym salonie poczujemy się zupełnie tak, jak na prawdziwej sali kinowej. Istotnym jest jednak to, aby wybrać sprzęt o wysokiej jakości, który gwarantuje czyste i dźwięczne brzmienie, doskonały obraz, a także dużą ilość funkcji. Ważne jest, aby kino domowe było dopasowane do wymagań użytkownika.

Co powinno zawierać kino domowe?

Samodzielny dobór urządzeń sprawi, że otrzymamy kino domowe, którego nie znajdziemy w żadnym sklepie. Ważne jest, aby pamiętać o:
– odtwarzaczu Blue Ray/ DVD,
– zestawie głośników,
– amplitunerze.
Oczywiście potrzebujemy również telewizora lub projektora multimedialnego. Warto również wziąć pod uwagę serwer NAS, który umożliwia magazynowanie plików. Dla wielu osób podstawą jest również system strumieniowania wideo, który pozwala na oglądanie telewizji za pośrednictwem sieci internetowej.

Wybór odtwarzacza Blue Ray/ DVD

Odtwarzacz Blue Ray pozwala odtwarzać pliki znajdujące się w sieci lokalnej, czyli np. na innym komputerze. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które podnosi standard użytkowania kina domowego. Najlepiej zdecydować się na model zapewniający szybki przesył danych.
Odtwarzacze DVD w dzisiejszych czasach odeszły nieco w zapomnienie, jednak miłośnicy tradycyjnych technologii powinni zdecydować się na model zapewniający odtwarzanie rozmaitych formatów plików.

Wybór amplitunera

Amplituner odpowiada za przetworzenie sygnału analogowego w cyfrowy. Do tego urządzenia podpina się głośniki, telewizor, czy też odtwarzać. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na liczbę kanałów, która decyduje o tym, ile głośników będzie mogło zostać podłączonych do systemu. Pierwsza liczba oznacza ilość standardowych głośników, a druga subwoofera. Dla przykładu wartość 5.1 pozwala na podłączenie 5 głośników oraz 1 subwoofera.
Należy sprawdzić również moc wyjściową (100-150 W na jeden kanał), rozmiar, czy też format dźwięku.
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej postawić na amplituner czy wzmacniać. Pierwsze rozwiązanie jest lepsze podczas oglądania telewizji. Wzmacniacz jest wskazany tym, gdzie system wykorzystywany jest głównie do słuchania muzyki,

Wybór głośników

Głośniki występują zarówno w zestawach, jak i pojedynczo (można dowolnie parować sprzęt znajdujący się w danej serii). Najprostszą opcją jest jednak zakup gotowego kompletu. Ilość głośników zależy od indywidualnych potrzeb (musi być ona zgodna z amplitunerem). Najczęściej wybierany jest zestaw 5.1, czyli składający się z 5 głośników oraz subwoofera. Ważne jest, aby wybrać głośniki, które zapewniają doskonałe tłumienie wszelkich zakłóceń. Dźwięk musi być czysty nawet w przypadku niskich tonów, czy też wysokiej głośności odtwarzania.

Wybór złączy i kabli

Złącza amplitunera decydują o jakości odtwarzania. Najwyższą jakość zapewnia złącze HDMI. Transmisja sygnału audio odbywa się poprzez złącze analogowe (RCA) – wykorzystuje się je podczas podłączania np. subwoofera. Złącze Component niezbędne jest w przypadku starszych urządzeń DVD. Złącze S-Video umożliwia przesył obrazu, jednak jego jakość jest niższa.
Oczywiście niezbędne jest to, aby amplituner posiadał złącze USB, moduł Bluetooth oraz Wi-Fi.
Duże znaczenia ma również materiał, z których wykonane są kable łączące amplituner z innymi urządzeniami. Najwyższa jakość dźwięku zapewniają kable z złota, platyna oraz srebra. Są one jednak bardzo drogie. Powszechnie wykorzystuje się kable z miedzi. Im czystsza miedź, tym wyższa jakość dźwięku. Najlepiej więc zdecydować się na 6N.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *