Jaki subwoofer wybrać, czyli kilka najważniejszych wskazówek

Tym, co może nadać brzmieniu głośników głębokiego basu oraz prawdziwego charakteru jest subwoofer. Czasem jest on wbudowany w kolumny kina domowego, częściej jednak trzeba go dokupić samodzielnie. Jest on także przydatny w samochodzie. Jaki subwoofer wybrać dla siebie? Aby to zrobić, należy poznać kilka najważniejszych kryteriów.

Jakie subwoofery wybierać: otwarte czy zamknięte?

Taki element głośników jest wręcz niezbędnym elementem kina domowego, warto jednak wiedzieć, że subwoofery mogą być otwarte lub zamknięte. Modele z konstrukcją otwartą posiadają port bass-reflex, który pozwala na uzyskanie głębokiego basu, nawet przy zastosowaniu dość niewielkiej obudowy urządzenia. Jest to opcja wprost idealna, kiedy TV i kino domową służą przede wszystkim do oglądania filmów, bo to doskonale polepszy brzmienie filmów akcji (zapewniając większe emocje). Subwoofery otwarte dają więc mocną oraz czystą podstawę basową – dźwięk ten jest wtedy krótki oraz sprężysty. Natomiast subwoofer zamknięty nie ma portu (otworu) basowego, a jego obudowa jest szczelna. Sprawia to, że do zbudowania głośniejszych dźwięków potrzebuje on więcej mocy. Za to pozwala on na lepszą kontrolę i większą precyzję basu. Dzięki temu świetnie nadaje się do sprzętów, gdzie nie tylko ogląda się telewizję, ale też często słucha muzyki. Subwoofer o konstrukcji zamkniętej staje się bowiem doskonałym uzupełnieniem zestawu stereo o silną sekcję niskotonową.

Aktywne czy może pasywne?

Kolejnym kryterium wyboru subwoofera jest kwestia wzmacniacza. Modele aktywne to takie, w których wzmacniacz został już wbudowany, jest więc optymalnie dopasowany do parametrów urządzenia. Taki wzmacniacz kieruje głośnikiem niskotonowym i pozwala na regulację głośności, która będzie niezależna od amplitunera. Jest to więc opcja wygodna i prosta w instalacji. Subwoofery pasywne to konstrukcje takie, które nie zostały wyposażone w wewnętrzny wzmacniacz. W związku z tym trzeba ją podłączać do zewnętrznej końcówki mocy. Bardzo ważne jest tutaj wtedy odpowiednie dopasowanie do siebie wszystkich elementów. Warto jednak wiedzieć, że subwoofery pasywne są coraz rzadziej spotykane na rynku, dzięki temu można korzystać z modeli aktywnych, które są całkowicie samodzielne pod względem mocy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając subwoofer, pod uwagę trzeba wziąć również to, w jakim znajdzie się on pomieszczeniu. Do wnętrz o dużym metrażu trzeba dopasować sprzęt o dużej mocy – np. 500W. Pozwoli on bowiem na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia akustycznego.W pomieszczeniach mniejszych, analogicznie można ustawiać subwoofery o mniejszej mocy – nawet 80W. Nie można zapomnieć też o optymalnym ustawieniu sprzętu: w związku z tym, że długie fale dźwiękowe lubią odbijać się od ścian, subwoofery nie powinny stać w rogu pomieszczenia. Na koniec warto zaś dodać, że jeśli ma się do dyspozycji większe wnętrza, to dobrze zdecydować się w nich nie na jeden, ale na dwa subwoofery. Zwiększy to ilość odtwarzanego basu, a zarazem sprawi, że nagłośnienie w pokoju zostanie rozłożone bardziej równomiernie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *