Różnica między słuchawkami dousznymi a dokanałowymi

Duże słuchawki nauszne są niezwykle komfortowe, jednak większość osób używa ich wyłącznie w domu. Zajmują one sporo miejsca (co utrudnia przechowywanie ich w torebce lub plecaku), a także nie są zbyt dyskretne. Właśnie dlatego na zewnątrz zwykle sięgamy po modele douszne, które są małe, lekkie i podręczne. Należy wiedzieć, że na rynku można znaleźć nie tylko klasyczne modele douszne, ale również dokanałowe. Osoby, które nie są na bieżąco z nową technologią mogą nie wiedzieć, czym różnią wymienione rodzaje słuchawek. Wszystko wyjaśniono poniżej.

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne są niezwykle popularne. Są one bezpośrednio wkładane do ucha, jednak ich konstrukcja jest całkowicie bezpieczna dla użytkownika. Opierają się one na małżowinie, więc nie wchodzą w kanał słuchowy. Najczęściej na ich powierzchni znajduje się gąbka lub guma. Wszystko po to, aby podczas użytkowania w ruchu słuchawki nie wypadały z uszu.
Słuchawki douszne swoją budową przypominają nieco głośniki. Posiadają one przetwornik, którego działanie można porównać z membraną umieszczoną w głośnikach. Ten typ słuchawek dzieli się również na modele otwarte oraz zamknięte. Reszta zależy od parametrów danego producenta. Mowa tutaj o m.in. wytrzymałości, odporności na skrajne temperatury, czy też wilgoć.
Minusem słuchawek dousznych jest dość niski poziom tłumienia dźwięków. Oznacza to, że osoba stojąca w pobliżu może usłyszeć brzmienie wydobywające się ze słuchawek. Z drugiej jednak strony niedoskonałość ta zapewnia lepszą wentylację ucha.

Słuchawki dokanałowe

Słuchawki dokanałowe, czyli tzw. pchełki umieszczane są w kanaliku usznym. Są nie tylko mniejsze, ale również lżejsze od modeli dousznych. Zwykle wykorzystywana jest tutaj konstrukcja zamknięta, która ma gwarantować wysoką szczelność. Na słuchawkach umieszczone są gumki, pianki, czy też sylikony.
Jeśli chodzi o budowę słuchawek dokanałowych, to posiadają one dwa rodzaje przetworników (dynamiczne oraz armaturowe). Przetworniki dynamiczne stosowane są w modelach dousznych. Przetworniki armaturowe wyróżniają się niezwykle małym rozmiarem, dzięki czemu w jednej słuchawce można umieścić nawet dwie lub trzy sztuki. Zwiększa to jakość dźwięku.
Słuchawki dokanałowe mogą wywoływać dyskomfort, jednak dobór odpowiednich gumek powinien załatwić sprawę. Priorytetem jest to, aby dobrać odpowiedni rozmiar. Końcówki nie mogą być ani zbyt luźne (mogą wypadać), ani zbyt duże (mogą powodować ucisk). Silikonowe końcówki są najczęściej spotykane, jednak można dokupić również specjalne pianki. Przystosowują się one do kształtu ucha, co zapewnia maksymalne dopasowanie do użytkownika.
Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są słuchawki, które można zakładać na wiele sposobów. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ich „wyrwania” np. podczas biegu. Inną praktyczną funkcją jest guzik do odbierania połączeń telefonicznych, czy też pilot do sterowania (np. przyciszania i podgłaśniania muzyki, zmiany utworów).
Największym zainteresowaniem cieszą się słuchawki przewodowe, jednak słuchawki bezprzewodowe Bluetooth są aktualnie na tyle dopracowane pod względem konstrukcyjnym i technologicznym, że znakomicie spełniają swoje zadane.

Co wybrać?

Nie można zaprzeczyć temu, że słuchawki dokanałowe oferują o wiele więcej możliwości. Skutecznie wyparły one modele douszne – oczywiście jest również wielu zwolenników starej technologii, a więc nie znikną one ze sklepów. Modele dokanałowe są nie tylko wzbogacone w większą ilość funkcji, ale przede wszystkim dają gwarancję wysokiej jakości dźwięku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *