Standardy technologii Bluetooth

Ciężko wyobrazić sobie życie bez technologii Bluetooth. Bezprzewodowa łączność jest wykorzystywana w wielu rozmaitych urządzeniach. Jest ona na tyle powszechna, że niemal każdy miał z nią styczność. Bluetooth spotykany jest w m.in. smartfonach, systemach muzycznych, zegarkach, szczoteczkach do zębów, komputerach, słuchawkach, a także wielu innych urządzeniach.
Oczywiście Bluetooth zmienia się na przestrzeni lat. Technologia ta prężnie się rozwija i dostosowuje do współczesnych urządzeń. Ciekawym jest, że na rynku można spotkać nawet odzież, czy też akcesoria z Bluetooth. Potrzeby użytkowników cały czas się rozwijają, tak więc bezprzewodowa łączność również musi się zmieniać. Na specjalną uwagę zasługuje fakt, że system Bluetooth jest niezwykle uniwersalny. Pozwala on łączyć różnego typu urządzenia, niezależnie od producenta. Zwiększa to komfort oraz swobodę użytkowania.

Pochodzenie nazwy Bluetooth

Inspiracją do stworzenia nazwy Bluetooth był duński król Harald Bluetooth. Początki tej technologii sięgają lat dziewięćdziesiątych. To właśnie wtedy szwedzcy inżynierowie opracowali prototyp łączności bezprzewodowej. Król Harald dążył do zjednoczenia skandynawskich narodów. Technologia Bluetooth również miała połączyć wcześniej niewspółpracujące urządzenia. Dzięki niem możliwym było sparowanie „obcych” dla siebie urządzeń. Jedność narodowa zbiegła się w czasie z jednością technologiczną.
Bluetooth pozwala łączyć ze sobą dużą ilość urządzeń. Istotnym jest jednak to, aby zwrócić uwagę na specyfikację każdego urządzenia, szczególnie w przypadku, gdy zależy nam na szybkim przesyle danych.

Standardy technologii Bluetooth

Rozwój technologii Bluetooth sprawił, że cały czas tworzą się nowe standardy. Można wyróżnić kilka podstawowych standardów, które uzależnione są w szczególności od prędkości przesyłu danych. Na samym początku mieliśmy do czynienia z standardem 1.0, który dzięki ewolucji znajduje się obecnie na poziomie 5.0. Jak przez lata kształtowały się standardy Bluetooth? Wszystko umieszczono poniżej.
1. Bluetooth 1.0 – maksymalna prędkość przesyłu 21 kb/s,
2. Bluetooth 1.1 – maksymalna prędkość przesyłu do 124 kb/s,
3. Bluetooth 1.2 – maksymalna prędkość przesyłu do 328 kb/s,
4. Bluetooth 2.0 + EDR – maksymalna prędkość przesyłu 2,1 Mb/s,
5. Bluetooth 3.0 + HS – maksymalna prędkość przesyłu 24 Mb/s.,
6. Bluetooth 3.1 + HS – maksymalna prędkość przesyłu 40 Mb/s,
7. Bluetooth 4.0 + LE – maksymalna prędkość została obniżona, jednak zwiększono odległość między połączonymi urządzeniami (przesyłanie danych mogło odbywać się nawet na odległość 100 m), zmniejszono również zużycie energii (LE – Low Energy),
8. Bluetooth 4.1 – najważniejszą zmianą jest tutaj funkcja łączenia kilku urządzeń w jedną sieć (np. w przypadku kina domowego),
9. Bluetooth 4.2 – wzrosła maksymalna prędkość przesyłu,
10. Bluetooth 5.0 – to aktualnie najszybszy standard technologii Bluetooth, a jednocześnie najbardziej wydajny, zasięg między urządzeniami wzrósł do 120 m, transfer do 2 Mb/s (w przypadku urządzeń wearables).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *